Akce

Balíček
„Koordinace svatby a foto“
již od

25 000 Kč

Více

Salón Maya – rozhovor s Markétou Hartmanovou

Salón Maya se za dobu své existence dostal do povědomí nejedné bývalé i budoucí nevěsty, šaty z něj půjčené si také zahrály v mnoha (nejen) svatebních editorialech. S jeho zakladatelkou, Markétou Hartmanovu, jsme si povídali nejen o jejích začátcích ve svatebním byznysu, ale i o způsobu výběru šatů či aktuálních tématech, jako jsou šaty z Číny či poplatky za zkoušky. Přejeme příjemné počtení!

Pamatuji si vás z coby krásnou nevěstu pár let zpátky z fotografií na portálu pro nevěsty Beremese.cz. Kdy vás poprvé napadlo, že si otevřete půjčovnu a prodejnu svatebních šatů?
Svatební salón pro mne byl vlastně dětský sen. Reálné obrysy získal, když jsem byla na vysoké škole a rozhodovala se, jestli zkusit podnikání, nebo nastoupit do zaměstnání.

Na své svatbě jste tedy předpokládám měla šaty z vlastního salónu?
Přesně tak, jednalo se navíc o šaty, které jsem si sama navrhla a nechala na zakázku ušít. Snažila jsem si při své svatbě maximálně vyzkoušet vše s ní související, vše jsem sama plánovala, abych věděla, jak to budou mít moje budoucí zákaznice těžké, nakonec se vše vydařilo a na svatbu vzpomínám jako na jeden z nejúžasnějších dnů v životě. Všem bych přála, aby si svatbu užili jako já s manželem.

Jak vznikl název Maya?
Od dětství mi doma neřeknou jinak než Májo… tak jsem Máju překřtila na Mayu, aby byla trochu světová.

S kolika šaty jste tehdy v půjčovně začínali?
Při otevření bylo v půjčovně několik málo desítek kusů šatů, hlavně plesových. Nabízela jsem zákaznicím možnost objednat si šaty z katalogu a pouze si je půjčit. Tak se salón rozrůstal o kousky, o které byl opravdu zájem. Další roky se veškeré tržby vracely do nákupu nových a nových šatů.

Po pobočce v Mostě jste se rozhodli expandovat do Prahy, kde je nabídka i poptávka přece jen vyšší. Čím se od konkurenčních salónů odlišujete?
Po Mostě, kde jsme museli hodně hledět na ceny, jsme se v Praze rozhodli jít cestou světových značek a orientovat pražskou pobočku směrem k luxusnějšímu zboží. Zdá se, že to bylo dobré rozhodnutí. Vždy jsme ale mysleli i na nevěsty, pro které je výše půjčovného důležitou položkou na rozpočtu svatby.

Jak je to v současnosti s mosteckou pobočkou?
Protože při souběžném provozu obou poboček jsme s manželem neměli skoro žádný volný čas a plánovali jsme miminko, rozhodli jsme se pobočku prodat a zajistit její kontinuitu pod novou majitelkou, která ji nyní provozuje. Nechtěli jsme naše dřívější zákaznice, které se k nám začínaly každoročně vracet pro plesové šaty, “zradit” a pobočku uzavřít. Navíc jsme všechny prostředky z jejího prodeje investovali do nového zboží pro pražský salón. Na další chod pobočky v Mostě ale už nemám žádný vliv.

Salón Maya půjčuje a prodává nejen svatební, ale i společenské šaty. Co v nabídce převažuje?
Poměr je nyní velmi vyrovnaný, mírně ve prospěch plesových šatů. Maturantek je každý rok logicky mnohem více než nevěst, proto je počet plesových šatů o trochu vyšší. Důvodem je také investiční náročnost svatebních šatů. Snažíme se ale obě kategorie doplňovat žhavými trendy.

Pojďme se nyní zaměřit na vaši nabídku svatebních šatů. Které značky zastupujete?
Celý salón stojí hlavně na amerických značkách, které jsou pro mě srdeční záležitostí a jejich styl je mi velmi blízký. Klíčovou je pro salón značka Allure Bridals. Tu jsme na český trh přivedli a v Čechách ji nabízíme jako jediní. Šaty jsou mimořádně zpracované, vyhlášené jsou zejména jedinečnými kamínkovými aplikacemi a kvalitní krajkou. Přestože jejich velkoobchodní pořizovací ceny výrazně převyšují např. nejvyhlášenější španělskou svatební značku, snažíme se jejich půjčovné držet v realistických mezích, přestože déle trvá, než generují zisk. Nabídku doplňuje o trochu levnější americká značka Mori Lee a jako zajímavost nabízíme několik jedinečných modelů tureckého návrháře Tarika Edize. Ty jsou kombinací lehké extravagance a orientálnosti a umí nevěstu spolehlivě odlišit od běžného průměru.

Jaké jsou u vámi zastupovaných značek aktuální trendy? Co se týče střihů, barevnosti apod…
Nové sezóně ve světě jednoznačně vládnou šaty v netradičních tónech – od šampaňské, která je téměř světle růžová či pudrová až po třeba světle modrou. Nabídka střihů vždy pokrývá celou škálu od princeznovských po upnuté.  Jako trend bych možná mohla zmínit holá záda nebo tzv. illusion effect, tedy poloprůhledné krajky, pod kterými prosvítá tělo.

Jakým způsobem se vlastně šaty do salonu dostanou, jak probíhá jejich výběr? Jezdíte na nějaké veletrhy nebo vybíráte online?
Pravidelně se účastním představení nových kolekcí. Např. značka Allure každou sezónu představuje svoji novou kolekci na úžasném zámečku v bývalém opatství Coombe Abbey nedaleko Londýna. Akce má úžasnou atmosféru a vždy se na nové modely velmi těším. Letos jsem se nemohla zúčastnit, protože se nám narodilo miminko, navíc dost předčasně, takže jsem vyslala manžela, který mi posílal fotky přes internet a společně jsme vybírali.

Kolik velikostí vybraného modelu berete?
U plesových šatů vždy strikně jen jednu, abych zákaznice ochránila před nepříjemným setkáním s jinou slečnou či dámou ve stejných šatech. Ze stejného důvodu se snažím zastupovat pouze značky, které nám přislíbí alespoň regionální exkluzivitu. Neumím si představit nabízet některou z masově rozšířených značek, které prodají stejné šaty deseti salónům v Praze v mnoha kusech a slečny se v nich pak potkávací třeba ve třech exemplářích na jediném maturitním plese. U svatebních šatů toto riziko nehrozí, takže výjimečně objednávám dva kusy stejného modelu, např. ve více barvách nebo velikostech. Takový model si musím ale opravdu zamilovat, jinak upřednostním větší rozmanitost.

Na výše zmíněném webu Beremese jsou aktuálně v jednom diskusním vláknu „horkým“ tématem poplatky za zkoušky svatebních šatů. Jak se k tomu stavíte vy, máte v plánu poplatky také zavádět?
Je to velmi žhavé téma – nejen mezi nevěstami, ale i mezi majiteli svatebních salónů. Chápu pohnutky, které k zavedení těchto poplatků konkurenci vedou, tedy opotřebovávání šatů zkoušením a riziko kopírování čínskými dodavateli na základě fotografií pořízených v našem salónu, přesto se mi nelíbí představa, že bych jako zákazník musela za možnost koupě zboží či služby předem platit nějaký poplatek. I když si u nás nevěsta šaty nevybere, má vždy možnost si zkusit kvalitu našich šatů a služeb, často se pak stává, že i když původně chtěla investovat do šití kopie šatů, změní názor, najde u nás své vysněné a dá přednost půjčení špičkového modelu. Poplatky se prostě neslučují s naší filozofií přístupu k zákazníkům.

Jaký je váš názor na šaty z Číny?
Na jednu stranu je třeba uznat, že čínští dodavatelé se neustále zlepšují, avšak jedná se o sázku do loterie, protože nikdy nevíte, zda za svoje peníze nějaké šaty vůbec dostanete. Navíc pokud je čínský dodavatel schopen dodat šaty slušné kvality, kvůli stále se zdražujícím vstupům se již dávno takové šaty nedají koupit za 200 dolarů. Nevěsty také často zapomínají, že zaplatí při dovozu ještě clo a DPH, tedy 33 % navíc, takže nakonec zaplatí vždy přibližně cenu půjčovného drahého značkového modelu. Hlavním důvodem, proč zvolit značkové šaty ale je, že pokud čínští dodavatelé šijí model na zakázku a “na míru” (i když dle našich zkušeností je nutné šaty vždy doupravit a nevěsty nás o to občas dokonce žádají) pro jedinou nevěstu, nezbytně jej musí poskládat z materiálu, který zrovna mají k dispozici. Tím je pak zcela nemožné, aby se takové šaty vyrovnaly šatům z produkce věhlasné značky, u níž je první návrh a výroba musí tento návrh bezpodmínečně realizovat – kvalita aplikací a krajek je tak na naprosto jiné úrovni. Například korzety značky Allure z kamínků Swarovski jsou celosvětovým pojmem. Když máte tento korzet patentované konstrukce na sobě, pochopíte, proč je dodací lhůta šatů Allure 4,5 měsíce. Něco takového nejde získat za 14 dní a 200 dolarů…

V ČR je poměrně silná „tradice“ si svatební šaty půjčovat. V čem vy vidíte největší výhody a nevýhody půjčení vs. nákupu šatů z pohledu nevěsty?
Půjčování se jeví jako zcela logické. Mít svatební šaty doma celý život zní sice romanticky, ale nakonec se z nich stane jen další z “lapačů prachu”. Žádná dnešní nevěsta by určitě nechtěla, aby ji její maminka nutila svoje 30 let staré svatební šaty. Půjčování navíc zpřístupňuje nevěstám modely luxusních značek, jejichž pořizovací cena by často byla mimo cenu, kterou mohou nebo chtějí zaplatit.
Na druhou stranu, na západ od našich hranic je něco takového často nemyslitelné a pro tak významnou událost chtějí mít nevěsty šaty jen a jen pro sebe. Hlavní nevýhodu vidím v tom, že není možné šaty nevěstě upravit trvale na míru. Přestože děláme maximum, aby nevěstám šaty dokonale padly a upravujeme je v ceně půjčovného, úpravy musí být vratné. Šaty ušité u věhlasné svatební firmy na míru jsou vždy tím nejdokonalejším, co může nevěsta na svatbu obléci. Proto i tuto možnost nevěstám nabízíme – a musím říct, že se vždy velmi těším, když si nevěsta pro takové šaty přichází, ty na ni čekají nažehlené, nikdy nikým nezkoušené a vidím tu obrovskou radost v jejích očích, když je oblékne…

Děkujeme za rozhovor 🙂